Közelítõkulcsos (proximity) ajtónyitó
A beléptetés szempontjából három féle kaputelefon létezik:
Felismerhetõ arról, hogy csak a lakáshívó gombok és a
névjegytartók vannak rajta, de egyéb billentyûzet, tasztatúra nincs
“Különös ismertetõjegye”, hogy numerikus billentyûzete van, ami felhasználható – többek között – arra is, hogy lakásonként külön ajtónyitó kód lehessen, a bejárati ajtó kintrõl történõ nyitásához.
Jószerével nem is látható rajta, hogy tudja a közelítõkulcsos, vagy éppen - nagyon ritka esetben - az érintõkulcsos trükköt.
Pedig micsoda elõny!
Hogyan is nyitható kintrõl a bejárati kapu, vagy ajtó?
Köztudott, hogy hazaérkezvén, a kaputelefonos, mágneszáras lépcsõházi bejárati ajtókat - a kaputelefon típusától függõen - két módon lehet kinyitnia a lakónak:
2 kulccsal kinyitjuk a bejárati zárat
3. bepötyögjük a lakáskódunkat a kaputelefon billentyûzetén (ha van rajta).
Azon kaputelefon központoknál, amelyeknél nincs számbillentyûzet, csak kulccsal történhet kívülrõl az ajtónyitás
Mindhárom módszer biztonságos, megbízható, azonban jelentõs hátrányokkal rendelkezik:
A kulcsos és kódos nyitás lényege:
Ha kulccsal nyitjuk az ajtót, akkor elõ kell keresni a kulccsomót, ki kell választani a megfelelõ kulcsot, majd, beillesztve a zárba, a másik kézzel, vagy lábbal be kell nyomni az ajtót, miközben elfordítva tartjuk a kulcsot. Igazi, kétkezes megoldás, ami eléggé kényelmetlen, ha közben csomagot cipelünk, amit az ajtónyitás idejére nem árt letennünk. Ráadásul a kezünkre is vigyázni kell, mert az elforgatott kulcsot tartó kezünket könnyen felsérti az ajtótok.
Elõnye: illetéktelenek hiába vannak jelen a zárnyitáskor, kulcs hiányában nem tudnak bejönni.
Hátránya: - nehézkes a nyitás, sok esetben mindkét kézre szükség van a nyitáshoz, bejutáshoz
- elvesztése esetén a megtaláló be tud jutni a talált (lopott) kulccsal.
Ha lakáskóddal nyitunk, egy fokkal jobb a helyzet. Azonban, itt egy számsort kell bepötyögnünk, közben - típustól függõen - még egy plusz gombot is meg kell nyomni: a törlés, vagy a kulcs jelzésû gombot. Helyes kódok esetén mûködésbe lép a zárnyitó elektronika és néhány másodpercig nyitható (belökhetõ) az ajtó. Számottevõen kényelmesebb megoldás, mint a kulccsal történõ birkózás.
Elõnye: egyszerûség
Hátránya: kifigyelhetõ a kód, illetéktelenek kifigyelhetik mögöttünk állva, hogy milyen számokat
ütöttünk be és a titok többé már nem titok.
.
Van azonban egy harmadik módszer, ami ötvözi az egyszerû, kényelmes kezelhetõséget és a nagyfokú biztonságot: a közelítõkulcs alkalmazása.
|
|
|
Az RFID-kulcs (közelítőkulcs) legelterjedtebb változatai a kulcskarikára fűzhető zseton, illetve a bankkártya méretű és alakú plasztik lap. Amilyen egyszerűnek tűnnek, legalább annyira bonyolult a bennük található elektronika.
Nos, mi is az a közelítõkulcs? Nevezik ezt RFID technológiának (RFID: Radio Frequency IDentification, azaz: rádiófrekvenciás azonosító), vagy egyszerûen csak - kissé flancolva, angolul -: proximity azaz közelítõkulcsnak.
Lényege, hogy egy elektronika van beépítve a kaputelefon kapunál lévõ dobozába (vagy valahova a bejárati ajtó közelébe) és a tulajdonosnál pedig egy kis bankkártya méretû és alakú mûanyag lapocska, vagy kulcstartóra fûzhetõ mûanyag korong van. Ezt a mûanyag lapot, vagy korongot pár centiméterre hozzáközelítve a beépített elektronikához, ez utóbbi beolvassa a kártyába, korongba épített információt, és ha elõzõleg õket már "megismertették" egymással, akkor az elektronika kinyitja a bejárai ajtó mágneszárát.
|
|
Ugye milyen egyszerű? Elég néhány centire akészülékhez közelíteni az RFID kulcsot, és már nyílik is az ajtózár!
Ha plasztikkártya kivitelű RFID kulcsunk van, az ki se kell venni a pénztárcából, igazolványtokból, vagy amiben tartjuk, elegendő azzal együtt a készülékhez tartani!
Ha nem "ismerik" egymást, azaz, elõzõleg nem programozták fel õket egymáshoz, akkor nem lép mûködésbe a nyitómechanizmus.
Hátránya: elõ kell venni a plasztikkártyát, vagy kulcstartót
Elõnye: - könnyû, kényelmes kezelhetõség,
- nem kell számokat megjegyezni,
- elvesztés esetén törölni lehet a kulcsot a rendszerbõl, így a megtalálója (vagy tolvaj) nem fogja tudni használni,
- pótlása, új kulcsok hozzáadása "összeismertetése", azaz felprogramozása egyszerû, de azt csak az a személy tudja elvégezni, aki jogosult a kaputelefon programozására, vagy aki rendelkezik a beépített RFID elektronika mesterkulcsával.
Hogy mennyire megbízható és biztonságos az RFID rendszer?
Az ipar, a kereskedelem, a szolgáltatási terület évek óta alkalmazza, tehát nem lehet túl haszontalan. Sokan nem is gondolják, hogy nap-mint nap találkozunk velük, csaképpen nem sejtjük, hogy ezzel van dolgunk. Ilyenek például bizonyos áruvédelmi rendszerek a boltokban, a szállodai szobák kártyás beléptetõinek tetemes része, vagy éppen a parkolókban használt beléptetõ sorompók jó néhány típusa.
Amilyen egyszerû a használata, annyira bonyolult és magas szintû a mûködése, ezáltal pedig a biztonsági fokozata.
Az újabb, korszerûbb kaputelefonok (fõként a többlakásos, társasházi rendszerek) már készülnek RFID elektronikával is (külsõre semmi különbség közöttük), azonban nálunk nehézkes az elterjedése, pedig árban néhány ezer forint mindössze a különbség az RFID-et tartalmazó és az anélküli központ között.
Éppen az elõbb felsorolt elõnyei miatt célszerû megfontolni a már meglévõ kaputelefonokba is az RFID elektronika beépítését, különösen abban az esetben, ha a központ az egyszerûbbek közé tartozik, azaz még számkódos nyitást sem tesz lehetõvé.
Egy ilyen RFID rendszer beépítése anyagilag nem megterhelõ, egy közelítõkulcs ára pedig nem több mint amennyiért a nagy bevásárló központok jó részében megtalálható kulcsmásoló cég egy sima lakáskulcsot lemásol.